EnglishENGLISH
logo Gymnázia V. B. N.
Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza   Telefón: (421)046/542 33 67   E-mail: skola@gympd.sk


FOTOARCHÍV - školský rok 2012/2013

1. 7. 2013

Výročie príchodu sv. Konštantína – Cyrila a Metoda

Dňa 26. júna 2013 si študenti Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi pripomenuli 1150. výročie príchodu sv. Konštantína – Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu pútavým literárno-hudobným pásmom, v ktorom sa predstavili študenti III. ročníka Barbora Chmurová, Dominika Pračková, Gabriela Dávidová a Jozef Šmýkal pod vedením svojej profesorky PaedDr. Miroslavy Šutovej.

Umelecké slovo spestrili členky školského spevokolu Vavrinec pod taktovkou Mgr. Moniky Sivákovej a študentka Dominika Hrúzová, ktorá pripravila peknú prezentáciu o životnej púti našich vierozvestcov Cyrila a Metoda.

Veríme, že i takýmto spôsobom sa dá v žiakoch pestovať vzťah k tradíciám a upevňovať pocit národnej hrdosti.

PaedDr. Miroslava Šutová

11. 6. 2013

Venček - 10. 6. 2013

Pekné ukončenie kurzu spoločenského tanca a spoločenského správania
Účinkujúci: žiaci 3. ročníka a septimy

Študentský život na GVBN spestril v školskom roku 2012/2013 po prvvý krát aj spoločenský tanec. Študenti 3. ročníka a septimy sa mohli zdokonaliť nielen v tanci, ale aj v spoločenskom správaní v rámci telesnej výchovy. Vďaka kvalitnému odbornému vedeniu zo Súkromnej ZUŠ XOANA (Iveta Vránová, Jana Švorcová a Peter Tužinský) si mohli naši študenti vychutnať pôžitok aj z tejto oblasti spoločenského života.

Soňa Tršová

11. 6. 2013

Školské kolo Olympiády v španielskom jazyku - 1.ročník

Dňa 17. 5. 2013 sa konalo školské kolo Olympiády zo španielskeho jazyka študentov 1.ročníka. V deväťčlennej konkurencii najlepšie obstáli tieto študentky: 1.miesto: Lucia Hromadová (I.F), 2.miesto: Rebeka Kubová (I.E) a 3.miesto: Lenka Slobodníková (I.B). Všetkých účastníkov, no najmä víťazky, srdečne pozývame navštevovať krúžok Príprava na Olympiádu zo španielskeho jazyka kategória A v budúcom školskom roku s možnou účasťou na krajskom kole olympiády.

Víťazkám gratulujeme a všetkým ďakujeme za účasť.

11. 6. 2013

Beseda o Mexiku

Dňa 17.5.2013 sa na pôde našej školy uskutočnila Beseda o Mexiku. Pútavého a veselého rozprávania okoreneného aj nebezpečnými príhodami našej bývalej študentky Ing. Andrei Čagalovej, ktorá v Mexiku strávila pracovne takmer pol roka, a ktorej ďakujeme nielen za príjemnú spoločnosť, fotografie a zaujímavé informácie o krajine a jej obyvateľoch, ale aj za čokoládu s čili, banánové čipsy a exotické nápoje, sa zúčastnili študenti 1. - 3. ročníka španielčiny.

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu besedu venovanú Kube, Dominikánskej republike, ktoré p. Andrea Čagalová tiež navštívila, alebo Argentíne, do ktorej sa v tomto roku ešte pracovne chystá!

5. 6. 2013

RECITUJEME V CUDZÍCH JAZYKOCH

Dňa 31. mája 2013 sa v Nitre konalo celoslovenské finále recitačnej súťaže Jazykový kvet 2013, do ktorého ako víťazky z krajského kola postúpili Timea Jordová (I), Radmila Štangová (2.E) a Silvia Hirjaková (3.E). Dievčatá školu vynikajúco reprezentovali a vo svojich kategóriách dosiahli nasledovné úspechy:
Timea Jordová – kategória anglický jazyk II – prevzatá tvorba – 5. miesto v celoslovenskom finále
Radmila Štangová – kategória francúzsky jazyk III – prevzatá tvorba – 1. miesto v celoslovenskom finále
Silvia Hirjaková - kategória španielsky jazyk III – prevzatá tvorba – 2. miesto v celoslovenskom finále
Ďakujeme a blahoželáme.

Mgr. Eva Kačírová

27. 5. 2013

Za čisté mesto a spoločné životné prostredie!

V dňoch 21. 5. - 23. 5. 2013 sa uskutočnil Účelový kurz OŽAZ /ochrana života a zdravia/ študentov tretích ročníkov. Jedným z bodov náplne obsahu Účelového kurzu bola environmentálna aktivita žiakov – zbieranie odpadkov v určených lokalitách mesta. Tejto aktivite bol venovaný jeden, z troch dní kurzu.
Študenti boli rozdelení do 4 skupín v štyroch lokalitách mesta: Dlhá ulica, Lesopark, Mestský park pri rieke Nitra a brehy rieky Nitry v našom meste.
Zber bol zameraný najmä na papierový a plastový odpad. Žiaľ, ukázalo sa, že bolo čo zbierať a že obyvatelia sú stále ešte ľahostajní k svojmu okoliu a k prírode.
Touto aktivitou sa snažíme o zmenu v myslení mladej generácie vo vzťahu k prírode a svojmu mestu. Budovať v každom z nich vzťah k životnému prostrediu nielen teoreticky, ale aj praktickými činnosťami, v intenciách hesla: „Mysli globálne, konaj lokálne!“

24. 5. 2013

Exkurzia Paríž – Londýn – Amsterdam

Študenti našej školy sa v dňoch 19. – 26. apríla 2013 zúčastnili exkurzie Paríž – Londýn – Amsterdam. Bola to cesta plná nových informácii o každom štáte, ktorým sme prešli.

Našou prvou zastávkou bol Paríž. Po 21 hodinách strávených v autobuse nás čakala celodenná prehliadka tohto prekrásneho mesta. Nádherné mosty, chrámy a múzeá lákali naše oči. Svetoznámy chrám Notre Dame nás uchvátil nielen svojou vonkajšou, ale i vnútornou krásou. Keď sa objektív každého fotoaparátu nabažil tohto historického skvostu, zamierili sme k Mostu lásky – Pont des Arts. Na jeho zábradlí visí nespočetné množstvo zámkov s menami zaĺúbencov.

Ďalšou zastávkou bolo slávne múzeu Louvre. Bezpochyby najznámejším dielom v zbierke múzea je Da Vinciho La Gioconda, známejšia ako Mona Lisa. Nebol to však jediný obraz hodný zhliadnutia.

Prehliadka Paríža pokračovala prechádzkou cez Tulerijské záhrady smerom na bulvár Champs Elyseé a k Víťaznému oblúku. Návštevu Paríža zavŕšila svetoznáma, 324 metrov vysoká Eiffelova veža. Pre mnohých z nás to nebolo len o výhľade z najvyššieho poschodia, odkiaľ sme mali celý Paríž ako na dlani, ale aj o vylepšovaní fyzickej kondície. Vo veži je výťah, ale tiež schody do reštaurácie na druhom poschodí. Tí, čo išli pešo, museli zdolať 1400 schodov.

V neskorých nočných hodinách sme sa presunuli do prístavu Calais, odkiaľ sme sa trajektom dostali na anglické pobrežie. Pred návštevou samotného Londýna sme sa zastavili v kráľovskom paláci Hampton Court, v londýnskom obvode Richmond.

Počas návštevy Londýna sa konal Londýnsky maratón. Bežcov sme povzbudzovali aj my. Dav burácal zakaždým, keď okolo prebehol súťažiaci. Diváci podporovali naozaj každého. Stačilo, ak mal na drese svoje meno a dav ho skandoval.

Od úžasnej atmosféry maratónu sme zamierili do Covent Garden – obchodného a zábavného centra s obrovskou tržnicou. Náš prvý deň v Londýne sme zavŕšili prehliadkou okolia hotela, v ktorom sme boli ubytovaní.

Nasledujúci deň nás túžba vidieť výmenu stráží v notoricky známych huňatých čiapkach priviedla pred Buckinghamský palác. Okrem tohto zážitku náš ešte zaujalo Natural History Museum, najmä jeho interaktívna časť v sekcii o ľudskom tele.

V utorok 23. apríla 2013 sme hneď ráno zdolali vyše 600 schodov na otvorenú vyhliadku v Katedrále sv. Pavla. Ďalej náš deň pokračoval návštevou hinduistického chrámu Shri Swaminarayan Mandir a krátkou zastávkou pri známom štadióne Wembley. V múzeu voskových figurín Madam Tussaud´s sme sa odfotili s mnohými hercami, hudobníkmi, športovcami, politikmi a inými významnými osobnosťami. Deň sme ukončili nákupnou horúčkou na tri kilometre dlhej Oxford Street.

Počas ďalších dvoch dní v Londýne sme si ešte prezreli Britské múzeum, Trafalgarské námestie, Národnú galériu, Big Ben a parlament, Westminsterské opátstvo, Londýnske oko a taktiež známy obchodný dom Harrods.

Na spiatočnej ceste domov nás čakala návšteva holandského Amsterdamu. Po rušnom Paríži a Londýne nám Amsterdam pripadal tichý a pokojný. Prešli sme centrom mesta, absolvovali plavbu kanálmi, prechádzku kvetinovým trhom a prehliadku Židovskej štvrte. Nezabudnuteľná bola tiež návšteva farmy na výrobu syra a známych drevákov.

Pred nami bola už len cesta domov, kde nás netrpezlivo čakali naši rodičia. Výlet sme si náramne užili. Veľké poďakovanie patrí našej pani sprievodkyni Oľge a pani profesorkám Mgr. Eve Urbanovej a Mgr. Márii Čilek za prípravu a realizáciu tohto fantastického cestovného zážitku.

Dominika Bugárová
Jana Beňadiková

2. 5. 2013

Fyzikálna exkurzia v CERNe (23. 4. – 27. 4. 2013)

V mesiaci apríl sme sa my, žiaci prievidzského gymnázia, zúčastnili fyzikálnej exkurzie vo Švajčiarsku. Odchádzali sme večer a do mesta Winterthur sme pricestovali v ranných hodinách. Najprv sme sa naraňajkovali a počkali na otvorenie Technoramy. Všetci plní očakávaní sme sa do vnútra takmer rozbehli. Prišli sme na prízemie, kde sme si vyskúšali pokusy s magnetmi a mechanikou. Ak tu nikoho nič neoslovilo, išiel o poschodie vyššie. Tu sme videli pokusy s vodou, zvukom a obrazom. Keď hodiny ukazovali 11.30, presunuli sme sa do hľadiska na elektrickú šou. Predviedli napríklad metrový Van der Graafov generátor. Keď sa ho dotkli dvaja odvážni dobrovoľníci, stáli im vlasy. Po pár pokusoch išlo do tuhého. Odrazu prišiel na pódium človek v kovovom oblečení a v rukách mal dve kovové tyče. Vyzeralo to, akoby vrhal blesky. Po predstavení sme pokračovali v prechádzke Technoramou. Na najvyššom poschodí si prišiel na svoje aj „nefyzik“. Optické pokusy vytvárali nádherné obrazce. Na dvore sme sa všetci odreagovali pri obrovskom ventilátore. Mohli sme si vyskúšať, aké to je byť vo vzdušnom tuneli. Deň sa končil a cestovali sme na hotel.

Na druhý deň na nás čakala prehliadka CERN-u. CERN je Európske laboratórium pre jadrovú fyziku, nachádza sa tu najväčší európsky hadronov urýchľovač. Obedovali sme s vedcami svetovej úrovne. Najprv sme si vypočuli prednášku a potom sme sa mohli pozrieť na skutočné súčiastky urýchľovača. Po štyroch hodinách strávených v tomto vedeckom komplexe, sme pokračovali v programe. Nasledovala večerná prehliadka Ženevy, kde sme si oddýchli od toľkého množstva informácií. Videli sme Fontánu štyroch ročných období, sochu Sissi, slávny ženevský 130 metrový gejzír, kvetinové hodiny, múr reformátorov a mnoho iného.

Tretí deň sme pokračovali v turistickej atmosfére smerom do Bernu. V historickom, hlavnom meste Švajčiarska, sme sa najprv pristavili pri medvedích záhradách. Medvede sú totižto symbolom mesta. Ani tu nechýbal kúsok miesta pre vedu. Prešli sme múzeum pána Einsteina, jeho školské časy, život i úspechy. Program bol ukončený dobrovoľným výstupom na katedrálu sv. Vincenta. Prišiel čas odísť domov, no najradšej by sme tu ešte všetci strávili pár dní.

Každý si z tohto výletu odniesol nielen suveníry, skvelé zážitky, ale hlavne nové kamarátstva a pevnejšie priateľstvá.

Michaela Gálová II.A

23. 4. 2013

Deň narcisov 2013

Pred 17 rokmi odštartovala Liga proti rakovine unikátny projekt – zbierku Deň narcisov. Počas rokov sa vďaka spolupráci a dôvere ľudí vypracoval ako najväčšia verejnoprospešná zbierka na Slovensku. Takmer 95% populácie tento projekt pozná a hodnotí ho pozitívne. Cieľom dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom – do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája.

Deň narcisov sa tradične koná každoročne v apríli a jeho symbolom je žltý narcis – symbol jari a nádeje, ktorý si ľudia pripínajú na svoj odev, aby aj týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami postihnutými rakovinou. Deň narcisov pomáhajú organizovať stovky spoluorganizátorov po celom Slovensku. Tak ako každý rok, aj v tomto roku sa naša škola zúčastnila tejto akcie. Dobrovoľníci boli rozmiestnení na najnavštevovanejších miestach Prievidze. Pri tejto činnosti sme sa stretli s odlišnými typmi ľudí, ktorí mali na prispievanie rôzne názory, ale prevažná väčšina prievidzských obyvateľov bola štedrá a potešil nás každý príspevok do tejto zbierky. Bola to pre nás výborná skúsenosť a potešilo nás, že sme sa mohli zúčastniť tejto akcie, ktorej finančné príspevky pomôžu tým, ktorí to najviac potrebujú. Odchádzali sme s dobrým pocitom a plnou kasou príspevkov.

Nina Kuchárikova,Natália Chovanová 2.F
Foto:Tuan Ngoc Nguyen oktáva

16. 4. 2013

Boli sme na Cypre!

28. marca, keď ostatní spolužiaci nastúpili na Veľkonočné prázdniny, sme my, basketbalové družstvo mladších žiakov, nastúpili, síce skromne vybavení, ale dobre naladení vo Viedni do lietadla – smer Larnaca, Cyprus! V lietadle smerovali za týmto dobrodružstvom spolu s nami aj družstvo z Rakúska v elegantných oblekoch s viazankami pod bielymi goliermi, družstvo z Maďarska v športovom, no jednotnom reprezentačnom oblečení...

10. 4. 2013

Valentínska kvapka krvi 2013

Dokážeš to aj Ty! Lásku máš v krvi! Povzbudení mottami tohtoročnej kampane Valentínskej kvapky krvi pod záštitou Slovenského Červeného kríža a Národnej transfúznej stanice sa rozhodli študenti a zamestnanci nášho gymnázia práve 21. marca pomôcť aj svojou kvapkou v mori. V rámci celoslovenskej kampane sa naša škola zapojila po niekoľkýkrát do odberu krvi, ktorý má pomôcť šíriť osvetu darcovstva nielen u mladých, ale aj u ostatných ľudí. Rozhodli sme sa čeliť menšiemu alebo väčšiemu strachu z ihly a možno miernej nevoľnosti, aby sme pomohli možno známym i neznámym. Sme radi, že aj takéto morálne hodnoty sú stále blízke našim študentom a zamestnancom, ktorí neváhajú podať pomocnú ruku, keď je treba.

Katarína Belisová 4.G

9. 4. 2013

Notre lyceé bouge - mesiac Frankofónie na našom gymnáziu

Mnohí ste si po stenách školy všimli nádherné kresby vystihujúce jedno z desiatich slov Frankofónie alebo vás zaujala výzdoba vo farbách francúzskej trikolóry. A toto všetko sme mali na svedomí my, študenti francúzskeho jazyka v spolupráci s pani profesorkou Zaujecovou. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá - marec je považovaný za mesiac Frankofónie a preto sme sa v mene hesla "Notre lyceé bouge" rozhodli rozhýbať francúzštinu aj na našom gymnáziu. Výborným nápadom bolo usporiadanie príjemného popoludnia, ktoré sa celé nieslo v komornej atmosfére, ktorú nám jemne dotvárali francúzske šansóny. Milovníkov sladkých dobrôt potešili palacinky a jemná čokoládová pena, ktorými sme pošteklili všetky chuťové poháriky. V kruhu príjemných ľudí nám už naozaj už nič nechýbalo k tomu aby sme sa s trochou fantázie preniesli priamo do čarovného Francúzska... Veríme, že náš premiérový ročník nebude tým posledným a o rok sa k nám pridáte aj vy!

Viktória Považanová, 3.G

21. 3. 2013

Spievam po francúzsky 2013

Spievam po francúzsky 2013 je názov súťaže, ktorej hlavným organizátorom je Francúzsky inštitút na Slovensku. Semifinálové kolo sa konalo dňa 8.marca 2013 v Žiline. Našu školu reprezentovali Miroslava Rosáková z 2.F, Silvia Divékyová z 3.G s Andrejom Fiačanom zo 4.B (gitara) a Katarína Belisová zo 4.G. Boli ste úžasní! Vous étiez formidables!

21. 3. 2013

Lyžiarsky kurz

Lyžiarsky kurz 1.A, 1.B, 1.D a V sa uskutočnil 4. 3. - 8. 3. 2013 v Tatranskej Lomnici - penzión Volga. Na kurze nás sprevádzala dobrá nálada, výborný kolektív, skvelé ubytovanie a jedlo a priaznivé počasie. Okrem každodenného lyžovania a snowboardovania sme išli na výlet na Štrbské pleso a tým sme dopriali odpočinok nášmu unavenému svalstvu. Navštívili sme aj múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Žiaci 1.A

12. 3. 2013

Deň otvorených dverí

Fotky z akcie

15. 2. 2013

Snehuliaci

Žiaci tercie stavali snehuliakov na hodine etickej a náboženskej výchovy.

Z. Klačanská a G. Belisová

18. 12. 2012

Študentská kvapka krvi

V mesiaci november sme sa aj my zapojili do študentskej kvapky krvi. Tradične ku nám zavítali pracovníčky Národnej transfúznej služby z Martina. Z celkového počtu pôvodne 66 prihlásených odobrali krv 44 darcom.
Srdečná vďaka.

Mgr. Marta Lančaričová

18. 12. 2012

Aerobik maratón

Moja cesta súťažou začala oslovením pani profesorky Lančaričovej o zúčastnení sa zumba-aerobik maratónu. Odpoveď na otázku bola samozrejme kladná a maratón som s veľkými očakávaniami a nadšením absolvovala. Jedným z dôvodom prečo sa zúčastiť bola aj moja záľuba k tancu. I keď nie konkrétne zumbe a aerobiku, sa tomuto koníčku venujem už niekoľko rokov. Práve preto mi úsmev z tváre nezmizol ani po 4 hodinovom cvičení.
Začiatkom môjho úspechu bolo postúpiť v okresnom kole, ktoré sa konalo na Strednej odbornej škole polytehcnickej v Prievidzi. Môžem povedať, že latka bola nasadená dosť vysoko, vďaka čomu malo okresné kolo veľmi dobrú úroveň. Precvičovala tu aj známa zumbistka Inka, ktorá nás unavila aj pri tae-be. Táto hodina bola pre mňa najťažšiou, keďže mám zranené koleno. Napriek tomu som si počínala veľmi dobre a umiestnila sa na 4. mieste.
O necelý mesiac ma čakalo krajské kolo, ktoré sa konalo v Trenčíne. Po hodine cvičenia som ostala sklamaná. Úroveň precvičovateľov sa s okresným kolom nedala ani porovnať. Hodina zumby bola chaotická a nepripravená. Nemôžem však krivdiť precvičovateľke aerobiku, ktorej naša kondícia nesiahala ani po päty. Objektívna porota bola jediným, čo ma v krajskom kole potešilo. Neodradilo ma dokonca ani to, že som sa ocitla na zozname vypadávajúcich. Na hodine zumby a dance aerobiku som však každému ukázala, čo sa vo mne skrýva a nakoniec som bola medzi desiatkou postupujúcich dievčat do celoslovenského kola.
Relaxáciou pred posledným najnáročnejším kolom bola noc strávená v našom hlavnom meste. Oddýchnuté sme ráno zobudili a s veľkým nasadením kráčali do haly. Celoslovenské kolo bolo zo všetkých najlepšie. Hodiny aerobiku, zumby, tae-ba, dance aerobiku a street dance-u boli náročné, ale na súťaži sa má súťažiť a preto som zaťala zuby a zvládla to bezproblémov. Najoblúbenejšou hodinou zo všetkých bol pre mňa dance aerobik. Tvorili sa tu krátke choreografie, ku koncu spojené do jedného celku a to bolo stvorené ako pre mňa. Domov som si šťastná odniesla striebornú medailu s diplomom a vecné ceny: posilovač na zápästie, fit loptu a rotačný disk.
Okrem tejto aktivity som pani profesorke pomáhala aj pri tvorení choreografie na pieseň Poupatá od Michala Davida. S ňou sme reprezentovali našu školu na internetovej súťaži a na námestí v Prievidzi. Zúčastnila sa jej väčšina dievčat. Bol to pekný zážitok vidieť takú veľkú skupiny naraz tancovať. Ďakujem pani profesorke Lančaričovej a pani profesorke triednej Husárovej za to, že som sa na týchto akciách mohla podielať.

Jurenková

18. 12. 2012

Naše úspechy v aerobiku

Dňa 30.11.2012 sa konalo krajské kolo v aerobik maratóne v Trenčíne. Z okresného kola postúpilo sedem pretekárok z nášho gymnázia: Tužinská Monika z VI, Mančiková Broňa z VII, Štorcelová Miriama a Taschová Timea z II.B, Jurenková Michaela z II.E, Janesová Lenka z IV.B, Ďurišová Katarína z IV.C.
Janesová Lenka vybojovala prvé miesto a získala titul Majsterky trenčianskeho kraja. Spolu s Tužinskou Monikou /5. miesto/ a Jurenkovou Michaelou /10.miesto/ postúpili do celoslovenského finále.
Majstrovstvá Slovenska sa konali 6.12.2012 v Bratislave, kde Jurenková Michaela získala striebro a Janesová Lenka bronz. Tužinskú Moniku - našu najmladšiu pretekárku jej medaily ešte len čakajú.
Nielen pretekárky, ale aj ostatné študentky našej školy majú radi aerobik, čo dokazuje ich zapojenie do jesennej „SPARTAKIÁDY“.

13. 12. 2012

Noc v Chicagu

Fotky z akcie konanej 7. 12. 2012.

11. 12. 2012

FYZIKÁLNY NÁBOJ

Dňa 7. 12. 2012 sa v Bratislave konala súťaž FYZIKÁLNY NÁBOJ. Našu školu reprezentovali dve družstvá.
Kategória seniorov v zložení: Boris Scherer 3.A, Marco Barilla 3.A, Ján Király 3.A, Samuel Michalec 3.F, Martin Kavka 1.A. Z 34 družstiev sa umiestnili na 18. mieste.
Kategória juniorov v zložení: Adam Mečiar 2.A, Dávid Gross 2.A, Michal Minárik 2.A, Lukáš Pavlíček 1.A, Adam Hlaváč 1.A. Z 29 družstiev naše družstvo juniorov obsadilo 1. miesto. Všetkým súťažiacim srdečne gratulujeme!

PK fyziky

6. 12. 2012

Deň starých rodičov

Dňa 21. novembra 2012 sa v našom gymnáziu už tradične(tohto roku po šiestykrát) konalo podujatie pre starých rodičov ako prejav vďaky a úcty za to, čo robia pre svoje vnúčatá.
Žiaci prímy až kvarty pripravili zaujímavý program. Kyticu vďaky uvili zo slov básnika, z ľudových i moderných piesní, tónov hudby(klavír, flauta, trúbka, fujara či gajdy); nechýbalo vystúpenie gymnastiek, karatistov a ani spoločenský tanec. Žiaci sekundy zahrali svojim starým rodičom vlastnú divadelnú hru Ako Chrenovec k menu prišiel.
Každučká stolička veľkej klubovne školy bola obsadená; všetci sledovali, aké talenty sa v najmladších gymnazistoch skrývajú. V nejednom oku sa zaleskla slza dojatia.
Pre spomienku na toto nezvyčajné popoludnie si babičky a deduškovia odniesli pekný darček.
Hoci program trval takmer dve hodiny, nikto sa dosť „nenasýtil“ a myslím si, že nielen ja, ale aj ostatní sa tešia na podobné podujatie o rok.
Pre všetkých to bol krásny umelecký zážitok.
Chcela by som sa poďakovať pani prof. Mgr. M. Hanešovej za prácu a námahu, ktorú vynaložila pri organizovaní tohto podujatia. Je pekné, ako prezentuje talent, schopnosti a prácu mladých ľudí pred tými, ktorí majú už obdobie mladosti za sebou.
V neposlednom rade treba poďakovať aj pani prof. Mgr. M. Borkovej za zhotovenie darčekov.

Barbora Hagarová, tercia

30. 11. 2012

Fyzika veselo i vážne

Dňa 23. 11. 2012 sa na Gymnáziu V. B. Nedožerského konal 6. ročník prednáškového cyklu: Fyzika veselo i vážne. Hlavný prednášajúci z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pán Sen. h. c. Prof. RNDr. Ing. Daniel Kluvanec, CSc prišiel so svojím tímom, ktorý tvorili Mgr. Boris Lacsný, PhD., Mgr. Alexandra Adamíková a Mgr. Peter Krupa. Najprv bola predstavená samotná škola a potom prišla na rad fyzika. Po krátkej teórií o úlohe fyziky v systéme prírodných a spoločenských vied sme pristúpili k experimentom. Každý bol zaujímavý niečím iným, no to najlepšie prišlo na koniec. Výbuch fľaše naplnenej tekutým dusíkom na školskom dvore. Všetci študenti odchádzali z prednášky dúfajúc, že zmrzlinu z dusíka ochutnajú aj niekedy nabudúce.

Michaela Gálová, II.A

30. 11. 2012

Prednášky z fyziky

22. novembra 2012 sa vo veľkej klubovni uskutočnila séria prednášok z fyziky. Prednášajúcim bola Doc. RNDr. Oľga Holá, PhD. z Ústavu fyzikálnej chémie a chemickej fyziky Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Témy prednášok:

 1. Magnetické javy v prírode - Jednoduché pokusy s magnetmi. Levitácia. Magnetické hračky. Magnetické polia v okolí vodičov s pretekajúcim elektrickým prúdom.
 2. Využitie silných magnetov - MRI, cyklotróny, synchrotróny.
 3. Moderné zobrazovacie techniky v medicíne - princípy činnosti CT, MRI, ultrazvuku, PET –ky, ukážka röntgenovej lampy, osobné dozimetre.

19. 11. 2012

Ocenenie našich žiakov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušan Čaplovič v stredu 14. novembra 2012 ocenil žiakov a študentov za úspechy v predmetových olympiádach a športových súťažiach. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva si v tento deň prevzalo z jeho rúk Pamätné listy svätého Gorazda 72 žiakov z celého Slovenska...

19. 11. 2012

Deň Európskej únie

Dňa 9.11. sa na Gymnáziu V.B. Nedožerského uskutočnil Deň Európskej únie. Celý piatok sa študenti najmä tí, ktorí majú humanitné zameranie, venovali aktivitám, ktoré sú spojené s EÚ. Diskusia s riaditeľkou školy PaedDr. Eleonórou Porubcovou ako poslankyňou mestského zastupiteľstva odštartovala európsky deň...

6. 11. 2012

Výstava „The Human Body“

Dňa 15. 10. 2012 sa študenti našej školy zúčastnili výstavy THE HUMAN BODY v Bratislave. Táto zaujímavá výstava im umožnila na vlastné oči uvidieť stavbu tela človeka, usporiadania orgánov ako aj vývin človeka od vajíčka. Prehliadka exponátov bola doplnená o odborný výklad medikov, ktorí boli ochotní odpovedať aj na rôzne otázky našich žiakov. Výstava splnila naše očakávania.

Mgr. Vlasta Dobrotková

6. 11. 2012

Ekovýlet - Košské mokrade

Dňa 5. 10. 2012 sa zúčastnili žiaci III.C triedy spolu s Mgr. V. Dobrotkovou a Mgr. J. Mikuškovou zaujímavej exkurzie v Koši na mokradiach. Exkurziou nás sprevádzala a o odborný výklad sa starala ornitologička Mgr. T. Šolomeková, PhD., vďaka ktorej sme sa dozvedeli o mnohých vzácnych vtákoch, ktoré žijú v tejto oblasti. Tie sme mohli pozorovať aj prostredníctvom špeciálnych ďalekohľadov. V tejto oblasti sa vytvárajú nové ekosystémy a rozširuje sa aj biodiverzita živočíchov. Takéto ekovýlety nám pomôžu lepšie spoznať rôzne druhy živočíchov, ako aj spev vtáctva.

Petra Pokorná (III.C)

30. 10. 2012

Deň jabĺk

Ide o tradičnú akciu, ktorú už niekoľko rokov pravidelne organizuje na našej škole PhDr. Zuzana Klačanská pri príležitosti Dňa zdravej výživy. Deň jabĺk sa konal v našej škole 16. 10. 2012. Tento rok sa nekonala súťaž o najkrajšie, najväčšie či najzaujímavejšie jablko. Tohto roku sa Deň zdravej výživy a Deň jabĺk niesol v priateľskom a veľmi kolektívnom duchu. Všetko bolo ako z piesne Červené jabĺčko: Červené jabĺčko vo vrecku mám, koho rada vidím tomu ho dám.
Celý týždeň bol plný obrázkov a farieb. 5. 10. 2012 sme vyzdobili nástenku a oblepili steny celého vestibulu krásnymi obrázkami, ktorých autormi sú študenti prvého stupňa osemročného štúdia. Asi dva týždne pred týmto dňom nám začali ochotní spolužiaci a aj pani profesorky nosiť jabĺčka. Jablká nám priniesli: PhDr. Zuzana Klačanská, Katarína Štefancová (4.A), Lucia Bošková (4.A), Michaela Vrabcová (4.A), Petra Kováčiková (4.A).
16. 10. 2012 sme prišli skoro ráno do školy a pripravili sme sa. Mali sme veľký kôš, ktorý sme kopcom naplnili jablkami. Postavili sme sa ku vchodovým dverám a každému kto prešiel okolo sme dali jablko s vetou: "Vezmi si jablko a daj ho tomu, koho máš rád." Ľudia reagovali naozaj pozitívne. Našlo sa aj pár takých, ktorí jablko odmietli ale tých bolo málo. Menší košík sme zaniesli aj do zborovne aby sa pani profesorky a páni profesori ponúkli a možno si aj podarovali jabĺčka.
Naša veľká vďaka v neposlednom rade patrí aj našej školskej jedálni. Keď sme ich požiadali či by mohli dávať 16. 10. 2012 k obedom jablká hneď nám vyhoveli.

29. 10. 2012

Exhibičná debata

Dňa 19.10.2012 sa na našej škole uskutočnila exhibičná debata na tému povinnej maturity pre gymnazistov z matematiky. Bratislavskí gymnazisti, ktorí sa debatovaniu venujú dlhšie a majú skúsenosti nám prišli ukázať ako správne a presvedčivo argumentovať. Debata pokračovala na našej škole aj v popoludňajších hodinách v rámci debatného víkendu. Byť v škole v piatok do večera a stráviť tam aj celú sobotu dobrovoľne? Nič hrozné! Práve naopak skvelé a zábavné! Dvaja lektori mám vysvetlili, že každý argument musí byť S.E.X.I. a na konci víkendu sme si aj my odskúšali debatovanie na tému vulgarizmov v hip-hopových songoch. Víkendu sa zúčastnili najmä žiaci 4.F triedy a z pedagógov sa nám venoval pán profesor Petrovský, ktorý bude mať na starosti aj náš školský Debatný klub.

Kristína Králiková III.G

20. 9. 2012

Kalokagatia 2012

Dňa 14.9.2012 sa v Trenčíne uskutočnilo krajské kolo brannej súťaže Kalokagatia. Naše družstvo v zložení Belisova Beáta III.C, Blahová Lenka II.B, Smetana Branislav VII, Gross Dávid II.A, Gaži Jakub II.E získalo 3. miesto. Pretekári na 6 kilometrovej trati okrem behu zvládli streľbu zo vzduchovky, hod granátom na cieľ, prekonávali prekážku na lane a preukázali vedomosti z topografie, prvej pomoci, civilnej ochrany, práva.
Srdečne gratulujeme.

Mgr. Marta Lančaričová

20. 9. 2012

Spomienky

Spomienky na prvé stretnutie s našimi korešpondentmi z Francúzskej školy v Bratislave.
Dňa 12. júna 2012 sme my, francúzštinári, z triedy TERCIA, navštívili l´École française. Stretli sme sa so svojimi korešpondetmi, s ktorými sme si predtým dopisovali. Zahrali sme si s nimi aj florbal a pozreli sme sa aj na ich hodinu matematiky a biológie. Potom sme sa rozlúčili a navštívili sme knižnicu vo Francúzskom inštitúte. Po krátkom rozchode v historickom centre Bratislavy sme sa presunuli na vlakovú stanicu odkiaľ sme sa vlakom dostali späť do Prievidze. Výlet sa nám veľmi páčil a dúfame, že tento školský rok sa budeme môcť s našimi kamarátmi stretnúť, ale tentoraz u nás.

Martinka Bednárová, TERCIA.

11. 9. 2012

Otvorenie školského roka

Fotky zo slávnostného otvorenia školského roka 2012/2013.

Opäť sme najlepší

Už po piaty raz sme najúspešnejšiou školou Trenčianskeho samosprávneho kraja a spomedzi 604 bodovaných základných a stredných škôl na Slovensku sme na 11. mieste.

PREDMETOVÉ KOMISIE

 • PK slovenského jazyka a literatúry
 • PK anglického jazyka
 • PK nemeckého a ruského jazyka
 • PK románskych jazykov
 • PK dejepisu
 • PK občianskej náuky
 • PK matematiky
 • PK informatiky
 • PK fyziky
 • PK chémie
 • PK biológie
 • PK geografie
 • PK telesnej a športovej výchovy
 • PK psychológie
 • PK umenia a kultúry

Vyhlásenie o prístupnosti | Správca obsahu a technický prevádzkovateľ | Ochrana osobných údajov

© Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza