EnglishENGLISH
logo Gymnázia V. B. N.
Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza   Telefón: (421)046/542 33 67   E-mail: skola@gympd.sk


FOTOARCHÍV - školský rok 2015/2016

11. 7. 2016

PRAHA očami 3.C

Tento rok sme takmer celá 3.C spolu s triednou profesorkou Martou Bartošovou a jej manželom vymenili koncoročnú chatu za výlet do Prahy. A určite sme urobili dobre.

Pondelkové rána bývajú ťažké, ale to, ktoré bolo 20. 6., sme rýchlo vyskočili z postele, pretože sme sa tešili na nové zážitky. Cesta vlakom sa zdala nekonečná, no prestup vo Vrútkach do rýchlika spoločnosti RegioJet ju zmenil na luxus. Zo sedačiek sme si hneď spravili postele, pustili si hudbu, rozprávali sa, čítali knihy a podobne.

Vystúpili sme v Prahe na stanici a nebyť nášho „triedneho“, určite by sme za celý výlet nepotrafili ani von z vlaku. Vďaka jeho výbornej orientácii v metre a v električkách sme sa čoskoro dostali do hotela Alia a ubytovali sme sa.

Ešte v pondelok sme si stihli pozrieť legendárne Václavské a Staromestské námestie. Na Staromestskom námestí bola skvelá atmosféra vďaka pouličným umelcom, ktorých sme sledovali so zatajeným dychom. Mali sme rozchod, niečo sme zjedli (z čoho malo zopár z nás traumu) a išli sme naspäť do hotela, kde sme spravili menší „randál“. Mali sme jednu obrovskú izbu, do ktorej sa zmestila celá trieda, tak sme sa pekne zišli, zapli hudbu, otvorili džúsiky a zabávali sa. Pokiaľ nám do izby v tom najlepšom nevbehol rozzúrený vrátnik a nevyhrážal sa pokutou za rušenie nočného pokoja. My sme sa zabávali ďalej a až do konca výletu sme si opakovali jeho slová.

V utorok ráno sme vstávanie zvládli a znovu sa vybrali do mesta. Spravili sme si vychádzku na Pražský hrad. Niektorí si išli pozrieť architektúru budov, niektorí išli do múzea hračiek a iní sa prechádzali. Videli sme nádherný Vyšehrad, kráčali sme po známom Karlovom moste, na ktorom si pouliční umelci znova získali našu pozornosť a obdiv, videli sme stenu Johna Lennona s milými odkazmi, ale aj Pražský orloj. Medzitým sme sa stihli naobedovať v Palladiu a niečo aj nakúpiť. Prehliadku sme zakončili Staromestským námestím a v hoteli sme si spravili zábavný večer v podobe hier ako ,,Nikdy som” alebo ,,Just Dance”. Túto noc sa žiaden konflikt nekonal, ale ráno sme sa už museli vysťahovať a veci si zaniesť na stanicu, aby sme ešte mohli pobehať kúsok mesta.

Vybrali sme sa na plavbu loďou po Vltave. Bolo pekne slnečno a výhľad bol krásny. Plavili sme sa aj popod Karlov most, niekoľko metrov za ním sme z lode vystúpili a išli na obed do Smíchova. V stredu sme navyše stihli aj Petřín. Vyšli sme po schodoch na vysokú vežu s výhľadom na celú krásnu Prahu. Užívali sme si výhľad a urobili množstvo fotiek. Dole sme si v parku sadli do trávy a vedeli sme, že o chvíľu už budeme cestovať vlakom domov. Bolo nám to ľúto, pretože takýto výlet do Prahy sa nepodarí každému.

Bolo nám fajn, nikam sme sa nenáhlili a zároveň sme toho veľa videli. Za to však musíme poďakovať našej triednej profesorke, že v sebe našla odvahu zobrať si nás na zodpovednosť, a aj „triednemu“ za jeho prepracovaný plán. Ďakujeme!

1. 7. 2016

Literárna súťaž

Študenti našej školy – Kristína Slobodníková (III) a Martin Sokol (I.F) sa 6. júna 2016 zúčastnili v Trenčíne na vyhodnotení literárnej súťaže pod názvom Prezentácia môjho regiónu ako šanca na zviditeľnenie Slovenska v období Slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Súťaž vyhlásilo Metodicko-pedagogické centrum, regionálne pracovisko Trenčín spolu s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Trenčíne pri príležitosti historicky prvého predsedníctva SR na tomto poste v druhom polroku 2016.

Slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo v reprezentačných priestoroch Trenčianskeho múzea. Slávnostný príhovor predniesla Mgr. Renata Kaščáková – poslankyňa NR SR. Kultúrny program pripravila ZUŠ v Trenčíne. Potom nasledovalo vyhodnotenie súťaže odbornou komisiou a slávnostné odovzdanie cien. Na záver niektorí ocenení autori svoje príspevky prezentovali pred publikom.

Obaja naši študenti získali prvé miesto vo svojej kategórii, k čomu im srdečne gratulujeme.

PaedDr. K. Rajcigelová

1. 7. 2016

Akcia v ZOO Bojnice

Dňa 24. mája 2016 sa naši študenti z II.B triedy zúčastnili podujatia pri príležitosti "Svetového dňa korytnačiek a svetového dňa migrácie rýb". Túto akciu pripravili odborní pracovníci ZOO Bojnice.Študenti sa dozvedeli o spôsobe života rôznych druhov korytnačiek, ako aj o ich ohrození, ktoré spôsobuje človek znečisťovaním ich životného prostredia. Zúčastnili sa aj súťaže, ktorú pripravila zoologička Mgr. Simona Kubíčková.

Mgr. Vlasta Dobrotková

14. 6. 2016

El intercambio Madrid- Getafe

Naša škola každoročne umožňuje študentom španielčiny zúčastniť sa na projekte El intercambio, teda výmenného pobytu do rôznych miest Španielska.

Ja som navštívila Španielsko tento rok a strávila som tam 2 týždne (15.4.-29.4.2016) v rodine, ktorá býva v meste Getafe, blízko Madridu. V tejto rodine som mala 2 sestry: 13-ročnú Cristinu a 16-ročnú Lauru, s ktorou som počas týždňa navštevovala gymnázium, kde študuje. Bolo zaujímavé zistiť, ako funguje školstvo v inej krajine.

Prvý víkend môjho pobytu som sa stretla s celou jej rodinou na rodinnej oslave. Všetkých Lauriných kamarátov som spoznala na narodeninovej oslave jedného z nich. Po škole sme sa stretávali a sprevádzali ma po zaujímavých miestach v Getafe. Vo voľnom čase sme chodievali na výlety do Madridu, kam cesta vlakom trvala približne 10 minút. V Madride sme navštívili veľa nádherných miest, napríklad: námestie La Plaza Mayor, symbol Španielska el Oso y el Madroño, futbalový štadión Realu Madrid- El Bernabeu, známu ulicu obchodov - Gran Víu, pamiatku El Templo de Debod, el Palacio Real s jeho krásnymi záhradami, el Parque del Retiro, kde by sa dal stráviť celý deň plavením sa na loďkách (barcas) alebo oddychovaním v parku, nakoniec sme navštívili el Museo Nacional de Arte Reina Sofía, kde sa nachádzajú obrazy slávnych maliarov, ako sú napríklad Salvador Dalí alebo Pablo Picasso a jeho dielo Guernica.

Vyskúšala som rôzne typické jedlá, ako el bocadillo de calamares, la morcilla, la tortilla de patatas, el jamón Serrano, las patatas bravas (con la salsa - omáčka), la paella valenciana, tradičné nedeľné raňajky los churros s čokoládou a rôzne tapas v malých baroch.

Okrem nových kamarátov a nezabudnuteľných zážitkov som bola nútená komunikovať v španielčine, čo nebol taký veľký problém, ako som si myslela, a tak som sa naučila veľa nových vecí (napríklad aj niektoré slangové slová používané v Madride…). Počas letných prázdnin strávi Laura 2 týždne v Prievidzi, budeme sa jej snažiť ukázať kúsok zo Slovenska a plánujeme sa navštevovať ďalej a spoznávať navzájom naše krajiny.

Alexandra Duškevičová, 3. B

14. 6. 2016

BESEDA S VEĽVYSLANCOM

Dňa 6. 6. 2016 sme u nás v škole privítali predstaviteľa Veľvyslanectva SR v Gruzínsku, pána Rudolfa Michalku. Študenti mali príležitosť vypočuť si mimoriadneho hosťa, milého a scestovaného človeka, ktorý im porozprával o historicky prvom slovenskom predsedníctve v Rade EÚ, o Gruzínsku a živote jeho obyvateľov.

Ďakujeme za návštevu.

Mgr. Erika Hoppanová

26. 5. 2016

Prievidzskí gymnazisti v Európskom parlamente

Európsky parlament v Štrasburgu už po druhýkrát otvoril svoje dvere študentom z 39 krajín sveta.

Počas dní 20. - 21. 5. 2016 sa v Európskom parlamente konalo medzinárodné stretnutie EYE 2016 /Európske mládežnícke podujatie/, ktoré ponúklo možnosť nahliadnuť študentom do interiérov európskeho parlamentu ...

17. 5. 2016

Celoštátne kolo olympiády vo francúzskom jazyku

V dňoch 26. - 27. apríla 2016 sa v Bratislave konalo celoštátne kolo 26. ročníka Olympiády vo francúzskom jazyku. Večer 26. apríla sme využili možnosť návštevy kina, kde sme si ešte trošku precvičili jazykové bunky pri francúzsko-švajčiarskom filme Cena slávy - la Rancon de la gloire. Nasledujúci deň si tí najlepší žiaci z celého Slovenska zmerali svoje znalosti z francúzskeho jazyka.

Aj žiaci našej školy úspešne súťažili. Martin Kadaši zo sexty získal 4. miesto v kategórii 2A a tiež získal cenu poroty, pretože sa už po šiesty krát zúčastnil celoslovenského kola súťaže.

Kristínka Lalíková zo 4.E vyhrala 1. miesto v kategórii 2B. Ceny a diplomy žiakom odovzdali riaditeľ Francúzskeho inštitútu v Bratislave - Michel Pouchepadass, jazyková attaché - Emmanuelle Daill a prezidentka Asociácie učiteľov francúzskeho jazyka SAUF – Jana Bírová. Víťazom srdečne gratulujeme, BRAVO!

7. 5. 2016

Príbehy 20. storočia

Študentky Nikola Kúdelová, Veronika Hepnerová (4.D) a Denisa Mikušová (3.D) sa v tomto školskom roku zapojili do československej súťaže Príbehy 20. Storočia. 95 prác hodnotila porota zložená z historikov a učiteľov dejepisu a následne mediálna porota v zložení Dalibor Balšínek, Robert Břešťan, Robert Čásenský, Jan Maxa a Tomáš Němeček. V kategórii 19+ obsadili 1. miesto.

Zároveň im bola udelená cena Evy Vláhovej, ktorú udeľuje Občianske združenie PANT za najzaujímavejšie spracované práce na tému osudy československých občanov prenasledovaných komunistickým režimom v 50. rokoch 20. storočia. Donátormi Ceny sú Jana a Tony Švehloví z USA.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa konalo 28. 4. 2016 v historických priestoroch Domu u kamenného zvonu na Staromestskom námestí v Prahe.

Študentkám blahoželáme k umiestneniu, ďakujeme im za reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov v štúdiu.

PK DEJ

3. 5. 2016

Boj za menej odpadu

V piatok 22. apríla sa areál SZOPK (Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny na pár hodín zmenil na bojisko kráľov, kráľovien a rytierov materskej škôlky Mišíka z Prievidze. Malí odvážni hrdinovia sa postavili zoči voči drakovi Bordelákovi, ktorý rád odhadzoval odpadky po celom areáli SZOPK.

V rámci boja sa deti naučili ako triediť odpad a neznečisťovať našu Zem za pomoci šikovných dobrovoľníkov zo SZOPK a Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. Na začiatku im člen SZOPK, Marek Měrka, krátko povedal niečo o zvieratkách, najmä vtáčikoch. Deti mali možnosť vidieť a držať napodobeniny vajíčok rôznych vtákov, čo upútalo nejedno zvedavé oko. Ďalej mali možnosť osviežiť sa pred bojom. Pomocou odšťavovača si ľahko mohli sami odšťaviť sladkú šťavu z pomarančov. Aj keď trochu náročnejšie, ale stálo to za to. Zalizovali sa až za ušami. No nemali na to veľa času, bolo treba bojovať, čeliť drakovi Bordelákovi. Deti sa rozpŕchli po stanovištiach a ostali v rukách dobrovoľníkov z GVBN, ktorí sa niekoľko hodín venovali ich zvedavým otázkam. Rozprávali sa s nimi a tom, že odpadky patria do koša a nie na zem, naučili ich triediť odpad do kontajnerov rôznych farieb, na čo je dobrý kompost a čo tam patrí. Plnili rôzne hlavolamy a smutné neostali ani šikovné ruky, ktoré si mohli vyrobiť vlastný náramok SZOPK z korálok. Deti boli nielen múdre, ale aj šikovné a podarilo sa im naučiť Bordeláka byť dobrým a slušným drakom. Za to dostali odmeny, ale najväčším darom pre dobrovoľníkov boli ich rozžiarené oči a široké úsmevy na ich tvári.

Dominika Pusztaiová, Nina Mokrá

14. 4. 2016

Deň otvorených dverí

Fotky z akcie

8. 4. 2016

Spevácky zbor Vavrinec a Deň učiteľov

30. marca 2016 sa v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Prievidzi uskutočnilo slávnostné oceňovanie učiteľov mesta Prievidza primátorkou mesta pri príležitosti Dňa učiteľov. K tomuto podujatiu Spevácky zbor Vavrinec zabezpečil kultúrny program, ktorý bol obohatený i vystúpeniami sólistov, hudobných talentov našej školy.

V rámci jednotlivých kultúrnych čísel vystúpila huslistka Paulína Michalcová, saxofonistka Dominika Rybárová, akordeonisti Martin Hollý a Martin Beseda, hráčka na cajon Ema Hanusová, sólová speváčka Karin Černickaja a ostatní speváci a speváčky speváckeho zboru. Na klavíri sprevádzala vyučujúca Monika Siváková. S radosťou i hrdosťou účinkujúci podčiarkli slávnostný okamih a vzdali poctu učiteľom za ich obetavú prácu.

PhDr. Monika Siváková

7. 4. 2016

Krajské kolo dejepisnej olympiády

31. marca 2016 sa v Bánovciach nad Bebravou uskutočnilo krajské kolo dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentoval Samuel Šubík (II.F), ktorý sa s prácou Mgr. Albert Priehoda – „Zlý“ komunista? v kategórii A umiestnil na 2. mieste a postúpil na celoslovenské kolo. Michaela Vysočániová (III.F) s prácou Premeny prievidzského námestia a hospodársky život mesta od 19. storočia do konca druhej svetovej vojny sa v kategórii B umiestnila na 3. mieste. Obom zúčastneným srdečne gratulujeme!

PhDr. Monika Siváková

7. 4. 2016

8. marca 2016 otvorilo Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi svoje brány pre všetkých šikovných piatakov a deviatakov

Stalo sa už peknou tradíciou, že v tento – netradičný deň vo svojej „alma mater“ - pripravujú študenti pre budúcich nádejných študentov a ich rodičov okrem simulovaných prijímačiek i prezentácie školskej i mimoškolskej činnosti, ktorá nespočíva iba v nekonečnom študentskom drile...

Snažia sa prezentovať i svoj talent, záujmy, aktivity a priblížiť tak pestrý život študentský...

Foto: Radovan Huba/kvarta

Autor: študenti tercie

7. 4. 2016

Krajské kolo olympiády v španielskom jazyku

Krajské kolo olympiády v španielskom jazyku
Tak ako po minulé roky aj v tomto školskom roku sa naše žiačky zúčastnili Olympiády v španielskom jazyku. Krajské kolo sa konalo 8. februára 2016 v Novom Meste nad Váhom a umiestnili sme sa v ňom nasledovne:
Kategória A:
Sophia Mária Štrohnerová (2.B) - 2. miesto,
Monika Bernátová (2.F) - 3. miesto,
Kategória B:
Alexandra Duškevičová (3.B) - 2. miesto,
Kategória C:
Lucia Hromadová (4.F) - 1. miesto a postup do celoštátneho kola.

Celoštátne kolo olympiády v španielskom jazyku
Kategória C: Lucia Hromadová (4. F) - 1. miesto!!!
Celoštátne kolo sa uskutočnilo 8.- 9. marca 2016 v Bratislave. Našu školu v ňom už tretíkrát reprezentovala Lucia Hromadová spolu so svojou vyučujúcou Mgr. Tatianou Helbichovou. V predvečer súťaže jej organizátori pripravili pre všetkých účastníkov španielsku fiestu, na ktorej im predviedol svoje kulinárske umenie majiteľ španielskej reštaurácie v Bratislave. Nielenže sa dobre najedli, ale aj naživo videli, ako v obrovskej panvici pripravil typické španielske jedlo „paella” pre 50 osôb. Po tejto ukážke a ochutnávke španielskej gastronómie sa účastníci pod dohľadom profesorov z Galície naučili tancovať tradičný galícijský tanec muneira. Počas slávnosti sa španielski profesori spolu s pracovníkmi Veľvyslanectva Španielskeho kráľovstva v Prahe neformálne rozprávali so súťažiacimi a úprimne ich prekvapila ich jazyková úroveň a následne vyzdvihli prácu slovenských pedagógov, ktorí sa podieľajú na ich príprave.

Dňa 10. marca sa uskutočnila samotná súťaž. Našej žiačke Lucii Hromadovej sa v nej podarilo zvíťaziť suverénnym spôsobom, ziskom 78,5 z celkového počtu 80 bodov, čo bolo najviac zo všetkých účastníkov všetkých kategórií. Cenu jej odovzdávala veľvyslankyňa Španielskeho kráľovstva z Prahy, ktorá vysoko ocenila jej vedomosti a schopnosť komunikovať.

¡ENHORABUENA! GRATULUJEME!

PK románskych jazykov

7. 4. 2016

Prednáška depresie a suicidalita

Dňa 25. februára boli študenti Gymnázia V. B. Nedožerského pozvaní na prednášku pod názvom Depresia a suicidalita. Túto prednášku organizovalo občianske združenie „Šťastie si ty“, pod záštitou pani primátorky Kataríny Macháčkovej, v spolupráci s primárkou psychiatrického oddelenia MUDr. Darinou Hrabovskou. Zároveň s touto diskusiou sa organizovali diskusie na rovnakú tému aj v iných slovenských mestách ako napr. Bratislava, Rimavská Sobota, Košice, Banská Bystrica... Organizátori podujatia považujú túto osvetu za nevyhnutnú, pretože súčasné odhady odborníkov hovoria, že v roku 2020 bude depresia druhou najčastejšou chorobou. Vedeli ste, že samovraždou ročne umrie viac ľudí ako pri dopravných nehodách? Vedeli ste, že najviac ľudí spácha samovraždu medzi 22. hodinou a 7. hodinou? Tieto a mnohé iné fakty odzneli na prednáške spolu s dôležitým posolstvom, aké je dôležité uvedomovať si, čo náš život robí šťastným a podľa toho žiť. Na záver by sme chceli už len poďakovať za pozvanie a v prípade, že sa bude ďalšia prednáška konať, vám ju vrelo odporúčame.

Janka Hanešová, 4.C

18. 2. 2016

Benátsky karneval

Na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi sa stal študentský ples tradíciou. Tohtoročný, ktorý sa konal v piatok 5. februára sa niesol v znamení Benátskeho karnevalu. Pestrofarebné masky ...

15. 2. 2016

Strach, utečenci, Slovensko

Dňa 9. februára našu školu navštívili opäť výnimoční hostia. Vďaka iniciatíve pána Ivana Sýkoru – OZ Berkat, sa žiaci 4. ročníkov mohli zúčastniť verejnej diskusie s pánom Andrejom Bánom, držiteľom ocenenia Biela vrana a zároveň zakladateľom organizácie Človek v ohrození. Spolu s ním prišiel aj Doc. MUDr. Jozef Hašto, PhD., ktorý je známy z prípadu Hedvigy Malinovej. Našim študentom sa snažili priniesť svedectvo o migrácií Sýrskych utečencov. Ich rozprávanie bolo o tom zaujímavejšie, že obaja majú s utečencami osobné skúsenosti. Vysvetlili nám, ako môže strach ovplyvniť náš postoj a ako sa dá strach zneužiť. Keďže je táto téma veľmi aktuálna a týka sa celej spoločnosti, študenti sa aktívne zapájali do diskusie.

Kristína Košecká

25. 1. 2016

Vianočný bazár 2015

Ako už to býva tradične pred každými Vianocami, aj tento rok sa dňa 22. decembra 2015 na našej škole uskutočnil vianočný bazár. Školou sa niesla vôňa medovníčkov, palaciniek a ovocného punču. Žiaci si pripravili stánky, kde predávali domáce koláčiky alebo ručne vyrobené vianočné ozdoby a darčeky, aby výťažkom, ktorý bol nakoniec 207,43 EUR pomohli SLOVENSKÉMU ČERVENÉMU KRÍŽU, ktorý dané finančné prostriedky venuje deťom z detských domovov . Zároveň celý deň prebiehal program v našej telocvični, kde vystúpil školský spevácky zbor Vavrinec , tanečná skupina Xoana a zaspievala aj Alexandra Gaherová, žiačka sexty.

Príjemné posedenie a počúvanie vianočných pesničiek bolo krásnym rozlúčením pred prázdninami a zároveň naladením na vianočnú atmosféru.

Jana Magdolenová, sexta

14. 1. 2016

CESTAMI AJ NECESTAMI STREDNEJ AMERIKY

Možno ste doteraz nevedeli, že Andrej Skok, jeden z Vašich spolužiakov z III.F triedy, sa rozhodol zlepšiť svoju španielčinu na jazykovom kurze v Guatemale a po jeho ukončení precestovať ostatné krajiny Strednej Ameriky. Tento plán sa mu podarilo uskutočniť minulé leto a o svojich potulkách po tomto vzdialenom kúte Nového sveta porozprával 15. decembra aj študentom španielčiny 3. a 4. ročníka. Vďaka Andrejovi sme pocítili atmosféru Guatemaly, krajiny, ktorá má popri španielčine aj 23 úradných domorodých jazykov pôvodného mayského obyvateľstva, jej slnkom zaliateho mesta Antigua, nedotknutého dažďového pralesa, nebezpečnej blízkosti činných sopiek a susediaceho Hondurasu, s ktorým má spoločné všadeprítomné stopy mayskej civilizácie, vôňu dobrodružstiev, kávových plantáží a miestneho jedla, rovnako ako krásu ruín mayských pyramíd. Rozdiely medzi Nikaraguou, kde si Andreja ukradli domorodci a ukázali mu, že šťastie je radovať sa z každodenných maličkostí, ako je spadnutý kokos na zemi či práve ulovená ryba a ekonomicky najvyspelejšou Kostarikou a konečnou celej cesty Panamou s hlavným mestom Ciudad de Panamá, ktoré sa zvykne nazývať aj malý Dubaj, nám priblížili fotografie, ktoré dokumentovali Andrejov pobyt a latinskoamerická hudba, ktorá hrala počas celej besedy.

Andrejovi ďakujeme ešte raz za výlet v čase a priestore za dobrodružstvom, ktorý sme s ním mohli aspoň takto tiež podniknúť.

Muchas gracias.
PhDr. Ľudmila Kupková

Viac informácií o jeho ceste nájdete na http://kadetade.com/cestovatel-andrej-skok-latinska-amerika-do-dochodku-nepocka-tip-na-vylet/

29. 12. 2015

ONESKORENÉ SPOMIENKY NA STRAŠIDELNÝ HALLOWEEN

Dňa 27. októbra popoludní sa klubovňa naplnila množstvom strašidelných, prepracovaných a kreatívnych masiek. Aj na naše gymnázium prišiel celosvetovo známy sviatok Halloween. Oslavovalo sa vo veľkom. Žiaci Kvinty pripravili pre žiakov prímy až kvarty bohatý program. Na úvod vystúpili organizátori a ich scénka s podtitulom Mŕtve nevesty. Pani profesorka Emília Bartošová pripravila aj talentovaných spevákov s gitaristom z tercie a sama osobne na klavíri doprevádzala malý zbor žiakov zo sekundy. Nechýbali ani súťaže a diskotéka. Na záver bola pre účastníkov pripravená strašidelná cesta školou. Hostia hladní určite neodišli nakoľko nechýbalo bohaté občerstvenie a nápoje. Dúfame, že sa uvidíme aj o rok.

Tomáš Štrba, Róberta Pietriková - kvinta

24. 12. 2015

Jesenná škola obrany

V dňoch 6.-8. novembra som mal možnosť zúčastniť sa na podujatí Jesenná škola obrany v Banskej Bystrici. Podujatie bolo pod záštitou Ministerstva obrany SR a organizátorom bolo Centrum pre otvorenú politiku.

Prvý deň sme navštívili zmiešané krídlo Otta Smika na vojenskom letisku Sliač pod vedením plukovníka gšt. Ing. Vladimíra Lisýho. Rozprával nám o slovenskom vojsku, jeho funkciách v ozbrojených konfliktoch. Taktiež som si mohol vyskúšať let na leteckom trenažéri. Vo večerných hodinách sa viedla diskusia o bezpečnostných témach s Dušanom Fischerom analytikom SFPA.

Druhý deň sme mali prednášky na témy: Súčasné bezpečnostné hrozby (p. Dušan Fischer), Bezpečnostné hrozby vo virtuálnom svete (p. Jurčik, CSIRT.sk), Konšpiračná propaganda na internete (p. Juraj Smatana, aktivista a expert na propagandu) a nakoniec nasledovala diskusia o extrémizme s p. Vierou Dubačovou (držiteľka Krištáľového krídla za filantropiu).

Tretí deň sme ukončili prehliadkou Pamätníka SNP. Na konci prehliadky som obdržal certifikát o účasti na tejto akcii.

Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť tohto podujatia a reprezentovať Gymnázium V.B. Nedožerského.

Ľuboš Sobota, študent III.D triedy

21. 12. 2015

JUNIOR FRESHHH 2015

16. decembra 2015 sa v Bratislave konalo celoslovenské finále Junior Freshhh 2015. Samotná súťaž pozostávala v 12 on-line kôl, v ktorých študenti riešili úlohy z matematiky, chémie, fyziky, biológie a geografie. V silnej konkurencii 476 tímov z celého Slovenska sa do finále dostali dva tímy z našej školy. Náš tím „Laws of physics are our only laws!“ v zostave Matúš Drexler IV. A, Adam Svítok IV.A, Kristián Kapusta III.B sa umiestnil na výbornom 4. mieste. Ešte lepšie sa darilo tímu „Half Evil 333“ v zložení Maroš Krchňák IV.A, Branislav Šlenker IV.A, Nikolas Klementovič IV. A, ktorí sa umietnili na vynikajúcom 2. mieste.

Gratulujeme.

Mgr. Ľubomíra Šimurková

21. 12. 2015

Cantervillské strašidlo

10. decembra 2015 študenti sexty a 2.D boli v Bratislave pozrieť si predstavenie Cantervillské strašidlo (The Canterville Ghost). Keďže sa všetci učia angličtinu, nemali problém porozumieť predstaveniu, ktoré bolo v anglickom jazyku. Určite si ho všetci užili, niektorí až na kožu, nakoľko herci používali vodné pištole na zastrašenie strašidiel. A asi videli strašidlá aj v obecenstve, tak sme si viacerí užili zásah vodným lúčom.

17. 12. 2015

Dejepisná exkurzia do vianočnej Viedne

V utorok 15. decembra 2015 časť našich žiakov spolu s PhDr. Monikou Sivákovou a Mgr. Zuzanou Orságovou bola vo Viedni na dejepisnej exkurzii zameranej na pátranie po stopách Habsburgovcov a po európskej kultúre. Videli sme veľa zaujímavých historických pamiatok od budovy parlamentu, cez viedenskú operu až po známe historické námestie, kde sme mali možnosť nahliadnuť do najvýznamnejšej gotickej stavby v Rakúsku, ktorá je zároveň aj srdcom Viedne, Dómu svätého Štefana.

Neskôr sme sa viedenskými uličkami dostali až k Umelecko-historickému múzeu, ktoré je jedným z najnavštevovanejších múzeí Viedne. Okrem rozsiahlych expozícií výtvarného umenia sa tu nachádzajú aj artefakty z Egypta, orientálne umenie a zbierka mincí a medailí. Samostatné oddelenie tu tvorila zbierka Habsburgovcov z ich ciest, a tak sme si mohli priblížiť kultúru, ktorá nám nie je tak celkom neznáma.

Náš výlet sme ukončili prehliadkou vianočných trhov, v pozadí sme mohli obdivovať aj radnicu. Zohriali sme sa punčom a nasali štipku vianočnej atmosféry. V príjemnom duchu, s dobrým pocitom a pekným zážitkom sme sa vrátili domov.

Daniel Valchovník, III.A

17. 12. 2015

BESEDA O GALAPÁGOCH

Študenti španielskeho jazyka našej školy mali 11. 11. 2015 opäť príležitosť porozprávať sa s človekom, ktorý na vlastnej koži zažil veci, o ktorých v škole čítajú v učebniciach. Na hodinách španielčiny sa tretiaci učia o endemických druhoch zvierat žijúcich na Galapágoch, ktoré sú politicky súčasťou Ekvádoru, aj keď geograficky sú od neho vzdialené viac ako tisíc kilometrov na západ v Tichom oceáne. O tomto jedinečnom súostroví sopečného pôvodu na rovníku, na ktorom je prísne kontrolovaný a regulovaný pohyb turistov, zakázaný dovoz potravín a rastlín, a o čase, ktorý na ňom strávil, nám prišiel pútavo porozprávať PaedDr. Bohdan Cagáň. Podelil sa s nami o svoje zážitky a o fotografie, ktoré dokázali, že učebnica neklamala, keď sme v nej čítali o obrovských korytnačkách, morských leguánoch, uškatcoch a delfínoch, s ktorými si môžete zaplávať v mori a ktoré sa vôbec neboja ľudí. Učarovali mu aj prírodné scenérie a symbióza , v ktorej žijú živočíchy na týchto ostrovoch, tak ako pred mnohými rokmi uchvátili aj Charlesa Darwina, pre ktorého boli dva týždne na týchto ostrovoch kľúčové pre vznik jeho evolučnej teórie.

PaedDr. Cagáňovi ešte raz ďakujeme!

PhDr. Ľudmila Kupková

17. 12. 2015

Spevácky zbor na zasadaní Mestského zastupiteľstva v Prievidzi

Spevácky zbor Vavrinec slávnostným programom otvoril dňa 8. decembra 2015 zasadanie Mestského zastupiteľstva v Prievidzi, ktorému predsedala primátorka mesta Prievidza JUDr. Katarína Macháčková.

Všetkým poslancom mestského zastupiteľstva, vrátane našej pani riaditeľky, PaedDr. Eleonóry Porubcovej, speváci a hudobníci spestrili predvianočné chvíle pásmom slova a hudby, v ktorom zaznel výber tých najkrajších vianočných melódií. Nechýbali medzi nimi ani Tichá noc, Let it snow, či Poďme, bratia, do Betlema. O tejto slávnostnej udalosti na sociálnej sieti Facebook informoval aj pán poslanec Michal Dobiaš. Aj týmto malým kúskom krásy chcú naši mladí ľudia šíriť vianočnú radosť a deliť sa s ňou. A myslíme, že sa im to darí.

M. Siváková

17. 12. 2015

Imatrikulácie

Posledný deň pred jesennými prázdninami sa na našej škole konali Imatrikulácie prvákov. Ako to každý rok býva, tak aj tento si tretiaci a septima pripravili zaujímavý program pre svoje „obete“ prvákov a primu. Všetci sa bavili, tešili sa a tento deň si náramne užili. Verím, že na svoje imatrikulácie budú spomínať počas rokov, ktoré ich čakajú na našej škole.

Ivana Jánošková

1. 12. 2015

Pocta Ľudovítovi Štúrovi

Spevácky zbor Vavrinec spolu so študentmi IV.D triedy dňa 25. novembra 2015 svojím literárno-hudobným pásmom (pod vedením PaedDr. Miroslavy Šutovej a PhDr. Moniky Sivákovej) ku 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra prispel do ponuky cyklu slávnostných podujatí organizovaných Maticou slovenskou v Prievidzi.

Spomienková slávnosť Pocta Ľudovítovi Štúrovi sa konala v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi za prítomnosti významných predstaviteľov regionálneho a celoštátneho národného života. Súčasťou programu bola aj prednáška Ľudovít Štúr a Slovenské národné noviny, prezentácia poštovej známky venovanej 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a prezentácia nového vydania knihy Ľudovíta Štúra Slovanstvo a svet budúcnosti.

Spomedzi významných hostí sa podujatia zúčastnili Mgr. Maroš Smolec, šéfredaktor Slovenských národných novín a správca Matice slovenskej, a Jozef Šimonovič, herec, recitátor a prvý podpredseda Matice slovenskej. Ďakujeme organizátorom, že zorganizovali toto podujatie, ktorým sme si mohli pripomenúť významné udalosti našich dejín, na ktoré môžeme byť právom pyšní.

PhDr. Monika Siváková

1. 12. 2015

Prednáška s RNDr. Vladimírom Slobodníkom

Dňa 20. 11. 2015 sa konala prednáška s RNDr. Vladimírom Slobodníkom na tému "Ekologický význam mokradí." Prednášky sa zúčastnili triedy 1.A, II.a, a 1.C. Žiaci si pútavou formou rozšírili vedomosti o flóre a faune zákonom chránených území.

V. Dobrotková

1. 12. 2015

Študentská kvapka krvi

Dňa 20. 11. 2015 navštívila našu školu mobilná odberová jednotka z Martina. Darovať svoju vzácnu krv sa rozhodlo 36 odvážlivcov. Všetkým patrí srdečné poďakovanie za ich vysoko humánny čin.

Mgr. Marta Lančaričová

1. 12. 2015

AEROBIK MARATÓN

Dňa 11.11. 2015 sa uskutočnilo okresné kolo v aerobiku. Súťaž pozostávala zo štyroch kôl po 40 min., medzi ktorými je 10 minútová prestávka. Dievčatá predviedli svoje schopnosti v rôznych druhoch cvičenia. Úvodnú hodinu baletu precvičovala Mgr. Alena Výskoková, salsu viedol Peter Tužinský a Inka Sombatyová precvičovala taeboo a finálnu hodinu zumby. Rozhodkyne hodnotili predovšetkým techniku prevedenia cviku, presné opakovanie prvku podľa cvičiteľa.
1. miesto: Kováčiková Barbora
2. miesto: Šuhajdová Valéria
3. miesto: Lipovská Henriete
Prvých 10 pretekárok z okresného kola sa nominovalo na Majstrovstvá kraja, ktoré sa uskutočnili 19. 11. 2015 v Trenčíne. Vo veľkej konkurencii sa najlepšie darilo Valérii Šuhajdovej.

28. 10. 2015

VEDECKÁ ROADSHOW „Čak Vednýodboris a jeho crew“

Dňa 22. októbra 2015 sa študenti prírodovedných tried nášho gymnázia zúčastnili série prednášok z fyziky, chémie a biológie, ktoré im priblížili fascinujúci svet vedy a techniky z celkom iného uhla pohľadu. Odborným garantom a lektorom projektu bol prof. RNDr. Karol Šafařík, CSc. Už vyše 20 rokov pracuje na jednom z najdrahších a najvýznamnejších vedeckých projektov ľudstva – veľkom hadrónovom urýchľovači častíc LHC (Large Hadron Collider) v CERNe vo Švajčiarsku, kde patrí medzi najváženejšie vedecké kapacity.

Všetky prezentácie (aj tie, ktoré v Prievidzi neodzneli) a fotodokumentáciu z akcie si môžete pozrieť na adrese http://vedanadosah.cvtisr.sk/vedecka-roadshow

Mgr. Ľubomíra Šimurková

24. 10. 2015

Beseda s Petrom Kopeckým

23. 10. 2015

Geografická exkurzia

Geografická exkurzia v dňoch 13. – 15. 10. 2015 po trase : Telč – Český Krumlov - České Budejovice – Budvar – Zámok Hluboká – Praha.

19. 10. 2015

Exkurzia Francúzsko

V dňoch 9. - 14. septembra 2015 sa žiaci nášho gymnázia zúčastnili exkurzie do Francúzska, ktorú organizovali učitelia geografie (Mgr. Zuzana Cigáňová) a francúzskeho jazyka (Mgr. Ľudmila Zaujecová). Čakala nás síce dlhá cesta autobusom, no zvládli sme ju bez problémov. V ranných hodinách sme prekročili hranice Francúzska a na úsvite sme sa konečne dostali do nášho cieľa – Monaka. Navštívili sme aj mesto tisícich fontán Aix-en-Provence, sídlo francúzskych pápežov Avignon, kde sme boli ohúrení nočnou svetelnou projekciou, ktorá bola premietaná na steny pápežského paláca. Tiež sme navštívili viadukt Point du Gard a antické divadlo v meste Orange. Predposledný deň sme sa presúvali popri levanduľových poliach k najvyššiemu bodu Verdonského kaňona, Point du Soublime. Deň sme zakončili v meste Grasse, ktoré je preslávené výrobou parfémov. Posledné chvíle sme si aj napriek nepriazni počasia užili v mestečku NIce.

Pre nás ako študentov, bolo týchto pár dní veľmi obohacujúcich. Naučili sme sa veľa z histórie Francúzska, ale takisto sme spoznali ďalší kus sveta, nové kultúry a spôsob života. Napriek nabitému programu sme mali možnosť zájsť do reštaurácií, kde sme si mohli vychutnať mnohé špeciality a zároveň sme si preskúšali naše znalosti z francúzskeho jazyka.

Kurbelová Annamária, kvinta

18. 10. 2015

Živel

V piatok 9. októbra 2015 si v rámci slávnostného odovzdávania Ceny za enviromentálnu výchovu ŽIVEL, ktoré sa konalo v Elektrárni Piešťany prevzal svoju cenu Tomáš Mazán, žiak IV.D triedy. Ocenenie, ktoré získal, bolo vybraté spomedzi nominácii, ktoré boli zaslané Centru enviromentálnej a etickej výchovy ŽIVICA. Nominácia bola zaslaná na základe jeho aktivít v projekte KOMPRAX, kde vypracoval projekt pod názvom VYTVORME SI ZELEŇ, a taktiež jeho nápadu s organizáciou DŇA ZEME na gymnáziu. Na odovzdávaní ho sprevádzala PaedDr. Oľga Kurbelová, ktorá bola jednou z profesoriek gymnázia, ktoré koordinovali projekty KOMPRAX. Stal sa finalistom za inovatívne, inšpiratívne a efektívne cesty pri realizácii praktickej enviromentálnej výchovy a bolo mu udelené ocenenie v kategórii Cena pre žiaka. Ocenenie si prevzal z rúk predsedu predstavenstva Západoslovenskej distribučnej, a. s., Ing. Andreja Jurisa, ktorá je partnerom ŽIVICE. Záštitu nad cenou ŽIVEL prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Juraj Draxler, MA, ktorý sa aj slávnostného odovzdávania cien zúčastnil.

8. 10. 2015

Európsky deň jazykov

Európsky deň jazykov si pripomíname 26. septembra. Tento deň je oslavou jazykovej rôznorodosti kontinentu s viac ako 200 európskymi jazykmi, 24 úradnými jazykmi EÚ, približne 60 regionálnymi a menšinovými jazykmi a mnohými ďalšími jazykmi, ktorými hovoria ľudia z iných častí sveta.

Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy, ktorá zastupuje 800 miliónov Európanov zo 47 krajín. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia, univerzity, a najmä školy. Po prvýkrát sa tento deň slávil v roku 2001 – Európskom roku jazykov. Organizátormi boli Rada Európy, Európska únia a zapojilo sa doň 45 krajín. Svojimi aktivitami poukázal na jazykovú rozmanitosť v Európe a vyjadril podporu jazykovému vzdelávaniu. Úspech projektu a záujem národných spoluorganizátorov prispeli k tomu, že Rada Európy sa rozhodla vytvoriť každoročnú tradíciu a vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov, bolo vytvorené oficiálne logo, slogany a internetová stránka.

Naša škola sa tento rok aktívne zapojila do tohto jazykového podujatia prostredníctvom nasledujúcich aktivít:

 • 11. september 2015 – beseda s Ing. Jánom Fígeľom, podpredsedom Národnej rady SR, prvým Slovákom, ktorý vykonával funkciu komisára Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mnohojazyčnosť.
 • 25. 9. – 30. 9. 2015 – výstava v priestoroch školy - „Európa a jazyky v obrázkoch“ – práce našich študentov z prímy a sekundy.
 • 28. 9. 2015 – kultúrne vystúpenie v podaní našich žiakov v jazykoch, ktoré sa učia v našej škole – pre prvákov našej školy.
 • 29. 9. 2015 - kultúrne vystúpenie v podaní našich žiakov v jazykoch, ktoré sa učia v naše škole – pre pozvaných deviatakov zo ZŠ.
 • prezentácia jednotlivých predmetových komisií jazykov v špeciálnych učebniach – informácie o výuke jazykov v našej škole, výstava učebníc, jazykových prác a úspechov žiakov, pre pozvaných deviatakov zo ZŠ.
 • 12. 10. – 16. 10. 2015 – v spolupráci s RKC týždeň premietania cudzojazyčných filmov – ANJ, NEJ, FRJ, ŠPJ, RUJ – pre študentov našej školy.

Ďakujem za spoluprácu vyučujúcim, aj účinkujúcim študentom.

PhDr. Eva Homolová

8. 10. 2015

Deň nezábudiek - Liga za duševné zdravie

V dňoch od 16. do 20. septembra sa konala udalosť s názvom „Deň nezábudiek", ktorá pomáha duševne chorým alebo doliečujúcim sa ľuďom začleniť sa opäť medzi nás. V Prievidzi túto aktivitu zastrešuje občianske združenie „Šťastie si ty“.

18. septembra sme sa do tejto celonárodnej Zbierky zapojili i my, žiaci Gymnázia V. B. Nedožerského, z tried: II.F, III.E a VII. Pred samotným zbieraním dobrovoľných príspevkov sme mali krátke poučenie o tom, ako správne oslovovať ľudí a ako reagovať v daných situáciách. Keď sme už začali ľudí oslovovať, stretli sme sa s rôznymi reakciami, ktoré sme niekedy vôbec nečakali. Niektorí boli milí a s radosťou prispeli nejakou symbolickou čiastkou. Iní zas začali zisťovať, či to robíme legálne, no a niektorí nás buď úplne ignorovali alebo mali hlúpe poznámky. Mali sme možnosť sa naučiť reagovať s pokojom a pokorou na ľudí, ktorí boli nepríjemní. Tiež sme zistili, že sú ešte na svete aj milí, dobrí ľudia, ktorí keď môžu, tak pomôžu.

Nakoniec sme spočítali vyzbierané peniaze a boli sme na seba hrdí, že sa nám podarilo toľko nazbierať pre dobrú vec. Odchádzali sme s dobrým pocitom, že sme takýmto jednoduchým spôsobom mohli pomôcť a plní odhodlania pokračovať v pomáhaní i naďalej.

Barbora Kališová, Monika Minichová, Romana Antolová, Bronislava Jacolová z II.F triedy

1. 10. 2015

Prijatie u prezidenta SR Andreja Kisku

Dňa 23. septembra 2015 sa u prezidenta SR Andreja Kisku uskutočnilo prijatie najúspešnejších študentov a ich pedagógov v programoch neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko, n. o., ktoré poskytujú mladým ľuďom základy podnikateľského a finančného vzdelávania. Ide o programy Aplikovaná ekonómia, Podnikanie v cestovnom ruchu, Viac ako peniaze, Etika v podnikaní.

Do programu Aplikovaná ekonómia je zapojená aj naša škola. V rámci neho mali študenti možnosť získať medzinárodný certifikát podnikateľských zručností Entrepreneurial Skills Pass. Študent IV.A Juraj Šimko splnil všetky podmienky pre tento certifikát, bol úspešný aj v záverečnej skúške, preto sa spolu s vyučujúcou PhDr. Monikou Sivákovou zúčastnil prijatia u prezidenta republiky.

Pán prezident sa prítomným prihovoril, pričom zdôraznil: „Od školstva závisí budúcnosť našej krajiny. Jedna z vecí, ktoré nám chýbajú, je lepšie prepojenie s praxou. Som veľmi rád, že existujú aktivity ako tieto, kde majú študenti možnosť vyskúšať si prax.“ (tlačová správa kancelárie prezidenta republiky)

Po slávnostnom úvode nasledovala neformálna diskusia, pán prezident sa zaujímal o aktivity, ktorým sa študenti venovali a dosiahli v nich pozoruhodné výsledky. Pevne veríme, že Slovensko i naša škola bude mať aj v budúcnosti úspešných mladých ľudí, ktorí svoj talent budú rozvíjať a pripravovať sa na svoju budúcu kariéru.

PhDr. Monika Siváková

9. 9. 2015

Otvorenie školského roka

Fotky

PREDMETOVÉ KOMISIE

 • PK slovenského jazyka a literatúry
 • PK anglického jazyka
 • PK nemeckého a ruského jazyka
 • PK románskych jazykov
 • PK dejepisu
 • PK občianskej náuky
 • PK matematiky
 • PK informatiky
 • PK fyziky
 • PK chémie
 • PK biológie
 • PK geografie
 • PK telesnej a športovej výchovy
 • PK psychológie
 • PK umenia a kultúry

Vyhlásenie o prístupnosti | Správca obsahu a technický prevádzkovateľ | Ochrana osobných údajov

© Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza