EnglishENGLISH
logo Gymnázia V. B. N.
Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice slovenskej 16, 971 01 Prievidza   Telefón: (421)046/542 33 67   E-mail: skola@gympd.sk


FOTOARCHÍV - školský rok 2017/2018

9. 1. 2018

Vianoce s Vavrincom

Spevácky zbor Vavrinec počas Vianoc 2017 absolvoval viacero vystúpení, aby poslucháčom a priaznivcom hudby umocnil hlboké prežívanie najkrajších sviatkov roka.

Adventné obdobie s hudobným podmazom gitár a spevom bolo poňaté i duchovne, zahrali a zaspievali sme v školskej klubovni na adventnej svätej omši 8. decembra 2017.

Vianočne ladeným bolo vystúpenie počas zasadania Mestského zastupiteľstva Mesta Prievidze na čele s pani primátorkou Katarínou Macháčkovou, ktoré sa uskutočnilo dňa 11. decembra 2017. Do tohto pásma, ako i do ďalších pásem v poradí, sa aktívne slovom i spevom zapájala aj naša pani riaditeľka Eleonóra Porubcová.

13. decembra 2017 sa spevácky zbor predstavil na Námestí slobody v Prievidzi v rámci celoslovenskej akcie Slovensko spieva koledy 2017, ktoré v našom meste organizovala redakcia MY Hornonitrianske noviny.

Gitaristka, speváčka a bicistka Dominika Rybárová, gitarista a spevák Adam Jariabka a vyučujúca Monika Siváková účinkovali so svojím populárne ladeným hudobným pásmom dňa 15. decembra 2017 v hudobnom pásme v kaviarni Hygge v Kanianke.

Nasledovala trojica ďalších vianočných vystúpení, z nich opäť dve na Námestí slobody v Prievidzi v rámci vianočných trhov (20. a 21. decembra 2017) a jedno pásmo v priestoroch našej školy (21. decembra 2017) venované zamestnancom školy. Spevácky zbor si pripravil pásmo Náš príbeh, v ktorom tlmočil myšlienku šírenia dobra a lásky, pretkanú rozprávkovými príbehmi. Uvedené pásma prebehli pod dirigenstkou taktovkou Dominiky Rybárovej (III.E).

Záver vianočných vystúpení patril vianočnému bazáru v telocvični dňa 22. decembra 2017. Okrem speváckeho zboru sa tu predstavila tanečná skupina Fantastic-Elko Prievidza a hudobná skupina Amok, ktorej vedúci gitarista a spevák Jakub Gebrlín je bývalým žiakom našej školy.

Vianočne naladení a hudobne obohatení sme všetci odchádzali sviatkovať domov ku svojim rodinám.

PhDr. Monika Siváková

27. 12. 2017

Študentské trénerské centrum

Čo poviete na to, keď Vám príde mail z Microsoftu s nasledovným obsahom?

Milí študenti!

Sme veľmi radi, že ste sa prihlásili do nášho historicky tretieho ročníka Študentského trénerského centra na Slovensku.

Študentské trénerské centrum je dvojročný program, ktorý sa delí na Trimestre.

V prvom trimestri sa študenti naučia odborne pracovať s technológiami ako Microsoft Office, Windows 10, rôzne iné doplnky a aplikácie.

V druhom trimestri prebehnú semináre na programovanie a správu sietí.

A v treťom trimestri študenti pracujú na svojej absolventskej práci a obhajobe.

Po tomto štúdiu sa z vás stanú Lektori Microsoft Education tímu na Slovensku. Aktivity vyvrcholili výberovým konaním ŠTC v dňoch 14. a 15. 12. 2017 v budove spoločnosti Microsoft v Bratislave. Že je to len niečo ako pozvanie? Ale k nemu je potrebné: registrovať sa na stránke education.microsoft.com, zaslať vypracovanú prácu, vybrať si termín 15-minútového skype pohovoru a samozrejme absolvovať ho (čiastočne v angličtine) a nezabudnúť na lajk na stránke facebook stránke ŠTC a Microsoft pre školstvo.

Potom pripraviť na 15 minút prezentáciu o sebe a na výberovom konaní pred šiestimi „porotcami“ byť sám sebou (požiadavka Microsoftu) a odprezentovať sa po slovensky, ale aj odpovedať na otázky v angličtine. Na výberové konanie (záverečné kolo) tento rok do Microsoftu bolo pozvaných 46 študentov z 90 záujemcov o program.

Žiak nášho gymnázia Jakub Mazúr z 2.C bol medzi nimi.

Mal možnosť zahrať si počas čakania na pohovor kalčeto (stolný futbal), pozrieť si vitríny s rôznymi edíciami X-boxov, hrami a ovládačmi k nim.

Aj Vy chcete byť aspoň na chvíľu súčasťou niečoho väčšieho?

Skúste sledovať stránku stc.microsoft.sk, alebo facebook: https://www.facebook.com/stcmicrosoft, kde nájdete viac informácií o programe ŠTC.

18. 12. 2017

Viedeň nepoznaná

V intenciách tradícií návštev vianočnej Viedne sa skupina kvinty, druhých ročníkov a III.B triedy vybrala spoznávať doposiaľ nepoznané zákutia a pamiatky tohto mesta. Stalo sa tak dňa 12. decembra 2017. S O. Kurbelovou, M. Sivákovou a R. Steinhüblom žiaci začali program prehliadkou Technického múzea s nespočetnými a vzácnymi zbierkami. Pokračovala prehliadka záhrad cisárskeho Schönbrunnu, ako i najstaršej rakúskej ZOO, ktorá vyžarovala jedinečný historický šarm.

V dvoch skupinách sa pokračovalo ďalej, prvá línia viedla cez habsburskú cisársku hrobku, Sacherov hotel a staré uličky až k Dómu sv. Štefana a k Námestiu Márie Terézie, druhá časť žiakov absolvovala prehliadku Sissi múzea a cisárskych apartmánov v sídle Habsburgovcov v Hofburgu, odkiaľ sa popred budovu parlamentu presunula k mestskej radnici a zažila atmosféru každoročne sa konajúceho adventno-vianočného trhu, kde sa miešala zmes vôní a svetiel.

Záverom možno skonštatovať, že napriek tomu, že človek do tejto rakúskej metropoly chodí v živote viac razy, vždy je na nej čo objavovať.

PhDr. Monika Siváková

18. 12. 2017

Ambasádorská škola

Naša škola sa v školskom roku 2017/ 2018 zapája do vzdelávacieho programu pre stredné školy pod názvom Ambasádorská škola Európskeho parlamentu (European Parliament Ambassador School „EPAS“). Organizovaný je Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu a organizáciou Academia Istropolitana Nova. Cieľom programu je zvýšiť povedomie mladých ľudí o Európskej únii, spoznať jej význam a poslanie. My sme sa rozhodli, že našim cieľom bude spoznávať rôznorodosť krajín tvoriacich Európsku úniu a ich vzájomnú kooperáciu. V priebehu roka pripravíme pre našich študentov niekoľko podujatí a aktivít, o ktorých budeme priebežne informovať. Už v týchto dňoch v škole vznikli dve informačné miesta, ktoré sú našou prvou snahou a zároveň príležitosťou spoznať európsky priestor, prispieť k jeho ďalšiemu rozvoju a získať prestíž Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu.

5. 12. 2017

Úapech v programovaní

Adam Lukáč (2.A) sa zúčastnil v sobotu 25. 11. 2017 na medzinárodnom finále programátorskej súťaže CREATIVE BALTIE 2017. Adam súťažil so svojím programom v kategórii D (študenti stredných škôl). Umiestnil sa na 2. mieste.

5. 12. 2017

Študentská kvapka krvi 2017

Mottom tohtoročnej kampane bola veta: „TO NEDÁŠ 4 DECI„. Našli sa veru 37 odvážni študenti, ktorí ochotne dali 4 – 5 dcl. vlastnej krvi, aby pomohli inému človeku. Všetkým patrí veľké ĎAKUJEM!

10. 11. 2017

PRIJATIE U PREZIDENTA SR

V máji tohto roku sa konalo finále ankety o najlepšieho učiteľa - Zlatý Amos. Študenti súčasnej triedy 3.B nominovali pána profesora Romana Steinhubla, ktorý sa dostal až do finále. Finalistov ankety a ich žiakov 7. novembra 2017 slávnostne prijal v Grasalkovičovom paláci prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Učiteľom poďakoval za ich náročnú prácu a zaželal im veľa úspechov v ďalšom vzdelávaní žiakov.

8. 11. 2017

Simulácia Európskeho parlamentu v Banskej Bystrici

Dňa 13. októbra 2017 už po štvrtý krát zorganizovala Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v BB v spolupráci s Fakultou politických vied Sciences – PO v Dijone, Francúzskou ambasádou, Francúzskym inštitútom v Bratislave a Slovensko-francúzskym univerzitným inštitútom v Banskej Bystrici jedinečné podujatie svojho druhu v strednej Európe - Simuláciu Európskeho parlamentu.

Christophe Léonzi, veľvyslanec Francúzskej republiky a Anna Záborská, poslankyňa Európskeho parlamentu, poukázali na potrebu štúdia cudzích jazykov a jazykovú diverzitu Európy. Tento projekt našim študentkám zo septimy a oktávy zábavnou formou priblížil fungovanie Európskeho parlamentu.

Počas celej simulácie prebiehali rokovania medzi jednotlivými politickými klubmi vo francúzskom jazyku. Študenti formulovali návrhy na zmeny európskeho zákona a tiež si mohli vyskúšať strhujúcu komunikáciu medzi europoslancami a ich politickými klubmi, pretože každý účastník reprezentoval reálneho poslanca napr. z Grécka, Cypru, Litvy atď.

8. 11. 2017

Gymnazisti na KHL

Piatkové popoludnie 27. októbra 2017 vycestovalo 31 žiakov našej školy do Bratislavy, na zápas ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy, medzi Slovanom Bratislava a obhajcom titulu SKA Petrohrad. Hokejisti Slovana Bratislava podľahli na štadióne O. Nepelu pred vypredaným hľadiskom favorizovaným hráčom SKA Petrohrad jednoznačne 0:5. Napriek prehre bola atmosféra vynikajúca s množstvom pekných akcií na ľadovej ploche.

8. 11. 2017

Výhra na Ústavnom súde SR

Vo výtvarnej súťaži „V zrkadle paragrafov“ organizovanej Ústavným súdom Slovenskej republiky, sa umiestnila na 1. mieste naša žiačka, Dagmar Budd z triedy Septima.

Srdečne gratulujeme a želáme veľa krásnych inšpirácií.

Ľudmila Zaujecová

8. 11. 2017

16. október - Deň zdravej výživy

Svetový deň výživy vyzýva k spolupráci, aby sa základné ľudské právo, právo na potraviny, zabezpečilo všetkým obyvateľom planéty. Zároveň nadväzuje na Svetový potravinový summit z roku 1996, na ktorom účastníci a účastníčky prijali za cieľ zníženie počtu hladujúcich vo svete o polovicu najneskôr do roku 2015. Keby sme mali šancu niečo zmeniť k lepšiemu každý deň, urobili by sme to? Deň 16. október patrí zdravej výžive, kedy by sme si mali pripomenúť, že zdravá výživa patrí k celkovému zdraviu a vitálnosti. Je jeho dôležitou súčasťou a preto by sme ju rozhodne nemali podceňovať. Avšak nestačí sa kvalitne stravovať len jeden deň v roku, ale neustále myslieť na svoje zdravie a dlhodobý život. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Ruka v ruke ide s potravou aj dostatočná fyzická aktivita a preto by sme mali využiť posledné teplé lúče babieho leta a vybehnúť von aspoň na prechádzku a takto osláviť Svetový deň zdravej výživy.

Alžbeta Hammerová, 4.C

13. 10. 2017

História ako dedičstvo – Potulky Východným Slovenskom

Jesenné farebné počasie, kolektív príjemných mladých ľudí z prvých a druhých ročníkov v spoločnosti Mgr. Romana Steinhübla a PhDr. Moniky Sivákovej. 10. – 11. október 2017. Výlet za poznaním našej minulosti.

Toto boli ciele dejepisnej exkurzie, ktorá sa uskutočnila, a ktorá tieto ciele do poslednej bodky naplnila. Bola to návšteva pamätníka a múzea v Nemeckej v spojitosti s dejinami Kališťa či Kremničky, kde sme uvažovali nad tým, ako dedičstvo dejín preniesť do súčasného konania, aby sa vojnové hrôzy spojené s vyvražďovaním obyvateľstva v čase druhej svetovej vojny už nezopakovali.

Dedičstvo dejín sme si pripomenuli aj na pozadí stredovekých gotických dejín Levoče (návštevou Chrámu sv. Jakuba a Domu majstra Pavla) či dejín náboženských vzťahov (evanjelický artikulárny kostol v Hronseku a katolícky kostol v Žehre). Obdivovali sme i dedičstvo dejín prírody (hornatý kraj Spiša pri výhľade zo Spišského hradu, gejzír a travertín Sivá brada, jaskyňa Baradla v Aggteleckom krase v Maďarsku), ktoré spolu s kultúrnym dedičstvom chráni organizácia UNESCO.

Spomienky, ktoré si z exkurzie odnášame, sa stali súčasťou nášho osobného dedičstva. Veríme, že v nás zostanú, a že si budeme krásy Slovenska a okolia, ktoré nám história zanechala, vždy a s úctou chrániť.

PhDr. Monika Siváková

13. 10. 2017

Veronika Homolová Tóthová – Mengeleho dievča

Viola Stern Fischerová, žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy za druhej svetovej vojny, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Hlavná hrdinka knihy Mengeleho dievča. S autorkou tejto knihy Veronikou Homolovou Tóthovou sa mohli žiaci III.F triedy dňa 6. októbra 2017 osobne stretnúť v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi v rámci projektu História na dlani – projekt o holokauste.

Veronika Homolová Tóthová sa venuje mapovaniu osudov ľudí, ktorí boli prenasledovaní nacistickým alebo komunistickým režimom, získala viacero novinárskych ocenení. Medzi jej diela patrí i dokumentárny film Nehodní žitia. V súčasnosti režíruje dokument Atentát na Heydricha.

Kniha Mengeleho dievča opisuje príbeh v mnohom výnimočný, no v mnohom podobný utrpeniu iných . Pani Viola hovorí: „Bola som Mengeleho dievča. Jedna z mnohých, ktoré museli zniesť jeho pokusy. Jedna z mála tých, ktoré to prežili. A možno som jediná, ktorá ho porazila – on a jeho tím mi robili veci, po ktorých by som už nikdy nemala spoznať ten najväčší dar – držať v náručí vlastné dieťa. Porazila som ich dvakrát. Mám dve skvelé dcéry.“

Napriek hrôzam opísaným v tejto knihe pani Veronika povedala, že je to kniha pekná. A mala na to dôvod. Preto sa určite oplatí si ju prečítať.

PhDr. Monika Siváková

4. 10. 2017

Odhalenie pamätnej tabule pracovného a koncentračného tábora v Novákoch

Deň 26. september 2017 sa stal pre dnešnú generáciu pamätným tým, že sme si pripomenuli dejiny a odhalili pamätnú tabuľu Židovského koncentračného a pracovného tábora v Novákoch – Laskári, na miestach, kde tento koncentračný tábor stál.

Za účasti čelných predstaviteľov Trenčianskeho samosprávneho kraja, Hornonitrianskych baní Prievidza, a. s., Mesta Nováky, Mesta Prievidza, našej pani riaditeľky Eleonóry Porubcovej spolu so žiakmi zo Speváckeho zboru Vavrinec pod vedením Moniky Sivákovej ostatných pozvaných hostí a návštevníkov slávnostný akt odhalenia pamätnej tabule vykonali dve dámy, ktorých životné cesty boli späté s koncentračnými tábormi a druhou svetovou vojnou.

Pani Ružena Becková, Židovka z Prievidze, a pani Dagmar Lieblová, predsedníčka Terezínské iniciativy. Obe v minulom období už navštívili naše gymnázium a stretli sa so študentmi. Obe rozpovedali i teraz svoj osobný príbeh a apelovali najmä na mladých ľudí, aby poznaním minulosti predchádzali chybám v budúcnosti a nikdy sa nedopustili zla, ktoré ľudia v koncentračných táboroch prežili na vlastnej koži.

Pamätná tabuľa bude osudy všetkých, ktorým osud nedoprial žiť dôstojný život, pripomínať.

PhDr. Monika Siváková

4. 10. 2017

Dagmar Lieblová – Z Čiech do Belsenu a späť

V pondelok 25. septembra 2017 si žiaci nášho gymnázia vypočuli ďalšie zo svedectiev, ktoré vydali dôkaz o hrôzach druhej svetovej vojny a o holokauste. Do priestorov školy prišla pani Dagmar Lieblová, česká Židovka, ktorej osud šťastnou náhodou pomohol prežiť to, čo sa mnohým jej blízkym nepodarilo. Predstavila film Z Čiech do Belsenu a späť, ktorý mapoval jej životnú dráhu od čias malého dievčaťa až po oslavu zlatej svadby so svojím manželom. Po premietnutí filmu pútavo a poučne rozprávala, čo zažila na vlastnej koži, to, o čom my mnohokrát len čítame a vnímame cez sprostredkované informácie.

Pani Dagmar sa narodila v roku 1929 v Kutnej Hore. Spolu s rodinou bola v roku 1942 transportovaná do Terezína, odtiaľ v roku 1943 do Osvienčimu-Birkenau, kde prišla o otca, mamu i sestru. V roku 1944 sa dostala na nútené práce do Hamburgu spolu s kamarátkou Dášou, v roku 1945 bola prevezená do Bergen-Belsenu, do tábora, ktorý spojenci oslobodili 15. apríla 1945. Do Československa prišla až v júli 1945, ale bola veľmi chorá. Istý čas sa liečila, potom si dokončila vzdelanie (maturitu a štúdium nemčiny a češtiny na FF UK v Prahe). V roku 1955 uzavrela manželstvo, má tri deti. Po roku 1989 sa podieľala na založení Terezínské iniciativy, ktorá sa usiluje zachovať pamiatku na českých Židov.

Ďakujeme pani Dagmar Lieblovej za návštevu, za všetky úprimné a povzbudivé slová. Priniesla so sebou svedectvo o neprávosti, bezmocnosti, ale predovšetkým o vôli žiť, poctivo kráčať deň za dňom a tešiť sa zo slobody a mieru, ktorý, našťastie, okolo seba máme.

PhDr. Monika Siváková

PREDMETOVÉ KOMISIE

 • PK slovenského jazyka a literatúry
 • PK anglického jazyka
 • PK nemeckého a ruského jazyka
 • PK románskych jazykov
 • PK dejepisu
 • PK občianskej náuky
 • PK matematiky
 • PK informatiky
 • PK fyziky
 • PK chémie
 • PK biológie
 • PK geografie
 • PK telesnej a športovej výchovy
 • PK psychológie
 • PK umenia a kultúry

Vyhlásenie o prístupnosti | Správca obsahu a technický prevádzkovateľ

© Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza